„Ha az Úristen bajt ád, gyógyírt is ád hozzá!”

~ középkori mondás ~


Alapvetések a növényi rügyekről

 

bud2 A növények rügyei értékes kiegészítői lehetnek táplálkozásunknak. A növényi rügyekből hosszú évszázadok óta készítenek kivonatokat, melyek a népi gyógyászat eszköztárának kedvelt és hatékony lehetőségét jelentik. Ezek a gyógyhatással összefüggő megfigyelések, bár több száz évre nyúlnak vissza, tudományosan még nem eléggé alátámasztottak.

 A rügykivonatok hatékonysága érthető, ha meggondoljuk azt, hogy a rügy a jövőbeni növény kifejlődésének összes fizikai és információs lehetőségeit is hordozza. A rügy a fizikai test szintjén komplex ásványianyag- és nyomelempótló, a jövőbeni fejlődés érdekében a regeneráló életerőket is mozgósítani képes anyag.

A növényi rügyekben sok értékes és ritka összetevő található, különösen nyomelemek, ásványi anyagok, enzimek és speciális fehérjék, melyek segítséget nyújthatnak az ember egészségének megtartásához. Ezért a növényi rügyekből nyert, az emberi fogyasztásra alkalmas kivonat készítése a fitoterápia hagyományai szerint táplálkozásunk fontos kiegészítője. Az úgynevezett „rügyelixíreket” régebben gyógyítási célra is alkalmazták. E gyógymódnak napjainkig fellelhető hagyománya maradt. Az erről szóló irodalom hosszú évszázadok tapasztalatára hivatkozik. Korunkban azonban a növényi rügyekből készült elixírek szedése és alkalmazása szinte feledésbe merült. Ennek fő oka valószínűleg az, hogy a régi leírások alapján történő pontos elkészítésük hosszadalmas és bonyolult.

A hagyomány és a rügyterápiával foglalkozó irodalom alapján az ember harmonikus életműködéseinek megőrzésére, erősítésére, az emberi szervezet regenerációjának elősegítésére, bizonyos betegségek leküzdésére a rügyelixírek igen hatékony segítséget nyújthatnak. Ugyanakkor az emberi szervezetre gyakorlatilag veszélytelen szerekről van szó.

 Ahhoz, hogy a várt hatást elérjük, a növényi rügyek kivonatát olyan formában kell előállítani, mely pontosan a régi, hiteles leírásokon, hagyományon alapul. Egyébként a rügyterápia hatástalan. Hisz csakis a pontosan, a finom részletekre ügyelve elkészített szerekre vonatkozik a népi megfigyelésen alapuló, több száz éves tapasztalat. Nem elhanyagolható az a szempont sem, hogy az igényes fogyasztó a hitelesen, tisztán, a hagyományon alapuló módszerrel elkészített rügyelixírt alkalmazza bizalommal.

E szereknek a mai kornak megfelelő előállítása a jelen higiénés és tudományos elvárásainak is mindenben meg kell feleljen. Ha e két kívánalmat betartva állítjuk elő a növényi rügyelixíreket, akkor olyan terméket nyerünk, mely új és értékes kiegészítője táplálkozásunknak. A hagyomány pontos betartása mellett az elixírek nem igényelnek vegyszeres tartósítást, vagy egyéb mesterséges adalék anyag hozzáadását az előállítás során. Az előállítás tudományos igényű pontosításával a szigorú BIO előállítási szabályoknak is megfelelő növényi kivonatokat állíthatunk elő, melynek gyártása pontosan standardizált, az előállítás folyamata nyomon követhető, a végtermék pedig tudományosan bevizsgált.


A rügyelixírek előállítása

rugyekAz előállítás során a lehető legpontosabban követjük a ránk maradt receptúrákat. Úgy látjuk, hogy ezek a tanácsok nagyon fontosak, több száz éves tapasztalaton alapulnak, és ha megfogadjuk, betartjuk őket, akkor, és csakis akkor juttatjuk igen hatékony szerhez a segítségre szorulókat. Más előállítási móddal, tartósítással e szerek hatása igen szerény.

A rügyek gyűjtése közben fontos, hogy a gyűjtést végző ember ne legyen beteg. Nyugodt, ha lehet, egyenesen imádságos hangulatban gyűjtse a rügyeket (például „szent énekeket zengedezve”), melyektől később a betegségben segítő, erőt adó, harmonizáló hatást remélünk. Ma már tudjuk, hogy ez valóban milyen fontos, hiszen kísérleti bizonyítékokkal rendelkezünk arról, hogy nem mindegy, milyen hangulatban és szándékkal fordulunk a növények felé.

Fontos, hogy

 a növényről csak annyi rügyet gyűjtsünk, amennyit a növény érezhetően szívesen ad.

A növényeket olyan helyről gyűjtjük, ahol szabadon, nagyra és egészségesre nő. Ahol nem vegyszerezik, és a helynek valóban jó hangulata, jó kisugárzása van.

 A hagyomány megfogalmazása szerint „szent helyről” gyűjtünk tehát.

A rügyeket szintén a hagyománynak megfelelően sajátosan „tartósítjuk”, azaz hosszú hetekig napoztatjuk,

 a nap erőivel töltjük fel, hogy élőek, hatékonyak maradjanak három évig….

Nem mindegy tehát, hogy ki gyűjt, mit gyűjt, mikor gyűjt, honnan gyűjt, mennyit gyűjt, és hogyan dolgozza fel. Nem egyszerű az előállítás, de csak így lesz hatékony a készítmény!

Ha valaki kedvet kap a gyűjtéshez, gyűjtsön, hisz a magunknak szedett rügy hat a legjobban. Gyűjtés előtt azonban tájékozódjunk, hol szerezhetünk gyakorlatot ebben a tevékenységben.


Rügyterápia

 A megfelelő szer kiválasztása

Erre magunk is vállalkozhatunk, hiszen a növényi rügyelixírek hagyományt betartó előállítása esetén mellékhatással aligha kell számolnunk. Ebben a választásban segít ez a rövid összefoglaló. Több elixír is rendelkezik ugyanavval a hatással. A megfelelő szer választásában segítséget nyújt, hogy mindig az egész embert próbáljuk figyelembe venni, amikor segíteni akarunk neki. A panaszok összessége alapján válasszunk elixírt. Így hatékony igazán a szer.

Az öngyógyítás szép, de felelősség teljes dolog. Fontos, hogy szükség esetén idejében kérjünk segítséget, forduljunk szakemberhez.

Fontos tudni, hogy a rügyelixírek nem tartalmaznak mesterséges tartósító, illatosító, színező anyagokat, valamint állati fehérjét sem.

 

A rügyelixírek alkalmazása

Az elixíreket három napig naponta egyszer három csepp, további három napig kétszer három csepp, majd folyamatosan kétszer öt csepp adagban kell szedni. A folyamatos szedés történhet egyszer tíz csepp formájában is. A cseppeket éhgyomorra, tehát például reggel és este, étkezések előtt kell elszopogatni. Kanálba cseppentve,vagy akár kevés vízben hígítva is be lehet venni. A cseppek bevétele után pár perccel  már ehetünk, ihatunk. A rügyelixíreket tartsuk a mobiltelefontól, a számítógéptől, a mikrohullámú sütőtől és az egyéb erős elektromágneses terektől távol. Egyszerre két, vagy legfeljebb három rügyet is szedhetünk, ez esetben nyugodtan egymás után, különösebb szünet nélkül bevehetjük a megfelelő számú cseppet. A kúrák időtartama általában egy vagy két hónap.

 

Mellékhatások

A rügyterápia több mint ezer éves hagyományra visszanyúló szelíd gyógymód. Erős, a szervezetet komolyan károsító mellékhatást eddig még hosszú ideig való alkalmazás esetében sem figyeltek meg használata során. Igen ritkán előfordulhat azonban az összetevőkkel szembeni túlérzékenységi reakció. Ha enyhébb emésztőrendszeri panaszt tapasztal, tartson szünetet a szedésben, és felezett, harmadolt adagban, vagy kevés vízben hígítva próbálja újra alkalmazni a szert. A fehér fagyöngy rügyelixír D1 hígításban adható.

 

Alkalmazás várandós állapotban

A borókát ne alkalmazzuk várandósság esetén! A többi rügyelixír általában várandós kismamáknak is adható. A „másállapotban” lévők fokozott érzékenységére tekintettel azonban kisebb adaggal kezdjük az alkalmazást. Az esetlegesen fellépő emésztési, vagy egyéb panasz esetén abba kell hagyni a rügyelixírek szedését.


Az egyes növényi rügyek hatása

A tudományos bizonyítás még hiányos, de a népi hagyomány az évszázados megfigyelések alapján a következő hatásokat tulajdonítja az egyes növényi rügyek kivonatának:

 

Alma (Malus domestica) rügyelixír:

almarugyA hagyomány a következő hatásokat tulajdonítja az almarügy-elixírnek:

Az agy idegszöveteinek oxigénellátását javítja, így segít koncentrációs- és emlékezetzavarok és az agy fáradtságára utaló tünetek esetén. Főleg ezen a hatáson keresztül oldja a nyugtalanságot. Ha a vérnyomás emelkedett, azt csökkentheti. A máj, az emésztőszervek és a kiválasztás renyheségét csökkenti, így tisztító, esetleg fogyasztó hatású (ha van túlsúly, és a túlsúlynak az emésztőszervi renyheség az oka). Tisztító hatásához tartozik a vér koleszterinszintjének természetes csökkentése, és a nem gyulladással járó ízületi panaszok csökkentése is. Erősítheti vese működését és a libidót is javíthatja. További sajátos tulajdonsága: segít abban, hogy a rossz szokásainkról való lemondást (például a dohányzás esetében) legyen erőnk véghezvinni.

A fizikai testre, valamint az öngyógyító életerőkre való hatásukon túl a rügyelixírek természetesen az egészség hordozói, így az egész emberre hatnak. Beleértve a lelki működéseket, a gondolkodást, az érzést és az akarat világát is. A lelki hatások terén a következőkben segíthet az almarügy-elixír:

Az idegrendszer vérellátásának, a szervezet méregtelenítő működésének javításával oldhatja a nyugtalanságot és a szorongást. Gyakorta mosolygós jókedvet ad cserébe.

Csipkerózsa  / Vadrózsa (Rosa canina) rügyelixír:

A légutak megbetegedéseinek gyógyítására kitűnő. A görcsös köhögéssel járó fejfájást is mulaszthatja. Erősíti az immunrendszert. A visszatérően gyulladásos panaszokat mutató gyermekek (influenza, torokgyulladás, fülgyulladás) gyógyításában rendkívül hatékony lehet. Finom anyagcseretisztító és a mirigyrendszert regeneráló hatásánál fogva hatékony lehet a következő bőrbetegségek esetén: ekcéma és más bőrgyulladások, furunkulus, herpesz.

Az ásványi anyagok és nyomelemek finom pótlására is alkalmas (csontritkulás, vérszegénység esetén is). Így csökkenti a fáradékonyságot, kedvetlenséget. Hasmenés esetén is hat.

A lelki hatások terén a következőkben segíthet: oldja a gyermekben, az emberben felhalmozódott feszültségeket, akkor is, ha ezek hosszabb ideje állnak már fenn, és már az izomzat feszüléseiben (felhúzott vállak, fogszorítás, a hasfal feszülése stb.) is megnyilatkoznak. Elűzi az unalmat. Tisztító, erősítő hatásánál fogva segíti a gyermekek fejlődését, testi-lelki érettségének, harmóniájának kialakulását.

 

Éger / enyves- vagy vízparti- (Alnus glutinosa) rügyelixír:

A vér sűrűségének optimalizálása segítségével frissíti a szövetek működését, így a test szintjén általánosan élénkítő, fáradtságot csökkentő hatású lehet. A fejfájások, sőt akár a migrén orvoslója. Koncentráció-, figyelem- és memóriazavarok, öregkori emlékezetkihagyások, agyi keringési zavarok esetén gyakorta segít. Fokozott szellemi terhelés esetén  frissítheti az agy működését. A szívizmok regenerációs képességét gyakran fokozza. Igen komoly segítséget nyújthat a légzőszervek gyulladása esetében. Légúti allergiák, asztma esetén is segíthet. Az emésztőrendszer gyulladásait is gyakorta csökkenti, főleg a gyomor sebes-fekélyes gyulladásait mérsékelheti. Csalánkiütés esetén is hatékony. A degeneratív ízületi betegségek (reuma) esetén is segítő hatású.

A lelki hatások terén a következőkben segíthet: A lelki fáradtság és levertség helyébe frissességet, jókedvet, örömet varázsol.

Fekete ribizli (Ribes nigrum) rügyelixír

fekete_ribizli_rügyelixirRendkívül sokrétű hatású szer. A rügyterápia egyik legtöbbször használt elixírje. Az évszázados megfigyelések alapján a népi hagyomány a következő hatásokat tulajdonítja neki: a központi idegrendszer területén hatékony lehet kimerültség, fáradtság, aluszékonyság, az evvel összefüggő fejfájások (esetleg migrén) esetén. Kiegyenlítő hatású a hőháztartásra: a fázékonyságot csökkenti, ugyanakkor a lázat is sokszor féken tartja. Értisztító hatású, a hajszálerek falának erősítője lehet. A légutakban a felső légutak gyulladásai és a hörghurut, valamint a szénanátha esetén is támogatja a gyógyulást. Szinte minden más szövet gyulladását gátolja, valószínűleg a mellékvesékre gyakorolt hatásánál fogva. Így az ízületek, a lágyrész reumák és a bőr gyulladásos elváltozásai, valamint csalánkiütés esetén is hatékony lehet. Vashiány, vérszegénység esetén is segíthet. A  máj vírusos betegségeiben a borókával együtt adva lehet hatékony. (A borókát várandós állapotban lévőknél, és a veseműködés zavara esetén ne alkalmazzuk.) Tisztítja a veséket és a húgyutakat. Méregtelenítő hatású. Szedése az életmódváltások esetében, illetve elhúzódó gyógyszeres kezelések utáni tisztításra is ajánlott.

A lelki hatások terén a következőkben segíthet: a fáradt léleknek, a letargiába süllyedőknek energiát ad. Az erő érzésével pedig visszatérhet a lélekbe az öröm, a fázékonyság helyébe a jóleső melegség érzése is.

A fekete ribizli a magyar kertek legősibb sövényként is ültetett bokra, amelyből a hagyomány szerint „a hosszú élet elixírjét” nyerték ki. A legjobb összhangot talán a nyírrel, az égerrel, a fűzzel, a kőrissel adja. Hatását a magyal erősíti.

Fűz (Salix alba) rügyelixír

Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatását figyelték meg sok esetben, még a szájsebek, fogínygyulladás, herpeszek esetén is. Lázcsillapító hatása is sok esetben tapasztalható, valószínűleg természetes szalicilsav-tartalmánál fogva, sőt a lelki túlfűtöttséget, „lázakat” is oldhatja.

A fizikai testben lévő folyadékok áramlását frissítve ellene dolgozik minden pangásnak, keményedésnek, csomósodásnak: fibrómák és ciszták, reuma, izomcsomók, köszvény esetén is jótékony hatású lehet. Az ízületek gyulladása esetén ugyanúgy, mint reuma esetén hatékony segítséget jelenthet. Bizonyos esetekben oldja a húgyutak szűkületeit, torzulásait, főleg a vesén keresztül tisztít, méregtelenít.

A lelki hatások terén a következőkben segíthet: lelki görcsök, szorongások esetében is segíthet: frissítő, simító, valamint görcsöket, túlfűtöttséget oldó hatását figyelték meg. Sajátos hatásként remélhető, hogy segít megszabadulni rossz szokásainktól (akár a súlyosabbaktól is, mint az alkohol, drog, pornográfia).

 

Galagonya (Crataegus oxycantha) rügyelixír

A szív és a keringési rendszer működésének regenerálója lehet. A sejtregeneráló hatásánál fogva a szívizmok erejét képes növelni, így javíthatja a szív teljesítményét. A szapora szívműködést fékezi, lassítja. A vérnyomást szabályozza: a szív erejének csökkenése miatt fennálló alacsonyabb vérnyomást emeli, az erek feszültségéből adódó magas vérnyomás értékeket pedig csökkenti. Az idegrendszerre is kettős hatását figyelték meg: ha a sok terheléstől fáradtak vagyunk, akkor erősít, frissít. Ha túlfeszültek vagyunk, szorongunk, akkor nyugtat, kisimít. Segíthet a pajzsmirigy túlműködésének tüneteit is csökkenteni. Az agyi oxigénellátás csökkenése következtében kialakuló alvászavar esetén hatékony lehet.

 

Málna (Rubus idaeus) rügyelixír

A petefészkek működését szabályozva segíthet a női ciklus zavarainak elhárításában. Alkalmazható a pubertáskor és a túl korai, vagy panaszokat okozó menopausa időszakában is cikluszavarok esetén. Az áfonyarügy elixírjét mellé adva tovább növekedhet a hatékonyság. A vegetatív idegrendszer túlérzékenysége esetén is hatékony lehet. A felső légutak allergiás panaszait csökkentheti.

 

Nyír (Betula pubescens vagy Betula pendula) rügyelixír

Főleg a veséken keresztül tisztíthatja a szervezetet. Ezáltal jó hatású reumatikus betegségek, valamint a bőr gyulladással járó betegségei és narancsbőr esetén. Segíthet köszvény esetén is. Erős általános gyulladáscsökkentő hatása is lehet. A női ciklus rendszerességének helyreállításában nagy segítség. A keblek bőrét feszesíti, a mellbimbó repedéseit segít kisimítani. A gyermekek csontozatának megerősítője. Finoman pótolja a hiányzó ásványi anyagokat. Csökkentheti a vér koleszterintartalmát, valamint az emelkedett húgysavszintet. Finoman serkentheti a máj és a hasnyálmirigy működését is, ezáltal tovább javul méregtelenítő, tisztító hatása. Segíthet megszabadulni a súlyfeleslegtől, a lerakódott méreganyagoktól is. Növelheti a szexuális aktivitást.

A lelki hatások terén a következőkben segíthet: gyulladásainktól, lerakódott méreganyagainktól megszabadulva, emésztésünket megerősítve kevésbé mérgesen, kiegyensúlyozottabban és derűsebben fogadjuk és „emésztjük” az élet nehézségeit.

Vadkörte vagy vackor (Pyrus pyraster) rügyelixír

Daganatos betegségek esetén segítő hatását figyelték meg akkor is, ha a ma szokásos onkológiai kezeléseket (kemo- és radioterápia) alkalmazzák a beteg kezelésére. A szervezetnek segít újraépíteni, regenerálni a roncsolt szöveteket. A prosztata megnagyobbodásával, gyulladásával járó betegségei esetén kiváló hatású lehet. A kismedence területén lévő szervek gyulladásai esetén általában jótékony hatású. A szemölcsök, tyúkszem, mióma és fibrómák esetében sokszor segít.

A lelki hatások terén a következőkben segíthet: a túlérzékeny ember reakcióit finomíthatja.     

Vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) rügyelixír

vadgesztenyeAz aranyér gyógyításában (a vérző, gyulladt, dudoros esetekben is) olykor egészen kitűnő hatású. Segít a visszerek gyógyításában, a hajszálerek erősítésében, így javíthatja a keringést. Segít a kismedence szervei, így a prosztata gyulladása esetén is, csökkentheti a méh vérzékenységét. A légzés szerveinek keringését javítva fokozza az állóképességet, a kitartást. Egyes források szerint a hun és a magyar harcosok, majd később például a törökök is a kitartás, az állóképesség fokozására használták. Javíthat a reumás panaszokon, a köszvényen és a bél bizonyos gyulladásainak tünetein is.


Mely rügyek segíthetnek egyes betegségek esetén?

TESTI TÜNETEK,  MELYEKBEN A RÜGYELIXÍR SEGÍTHET:

Agy oxigénellátásának javítása, koncentráció zavar, memória zavar, agyi erek meszesedése esetén hatékony lehet: ALMA, ÉGER, ÁFONYA, JÚDÁSFA, JUHAR, KAJSZIBARACK

A vér folyékonyságát segítve a szövetek vérellátását, regenerációját segíti: ÉGER, SOM, JÚDÁSFA, MANDULA

Fülzúgás, hallásromlás: ÉGER, BERKENYE

A szemfenék vérellátását segítheti: MAGYAL, FEKETE RIBIZLI, ÉGER

Fejfájás estén segíthet: ÉGER és SZŐLŐ (migrén esetében is próbálhatók), FEKETE RIBIZLI, ALMA – FEKETE RIBIZLI, CSIPKERÓZSA, BERKENYE

Szívizom erősítő, regeneráló hatású lehet: ÉGER, GALAGONYA, VERESGYŰRŰ SOM, ORGONA, MANDULA

A szapora szívműködést csökkentheti: GALAGONYA, SZILVA

Szívizom gyulladás esetén segíthet: KUKORICA

Magasabb vérnyomást mérsékelhet: MANDULA, FAGYÖNGY (D1!), GALAGONYA

Vérnyomáskiegyenlítő hatású lehet: GALAGONYA, TÖLGY

Ödémák, folyadék pangás esetén segíthet: NYÍR, GESZTENYE, MOGYORÓ

Értisztító hatású lehet: FEKETE RIBIZLI, mely a hajszálerek falának erősítésében is segíthet akárcsak a VADGESZTENYE, BERKENYE. FEKETE NYÁR (alsó végtagok ütőereinek meszesedése esetén is), MANDULA

Immunrendszer erősítő lehet: FEKETE RIBIZLI, CSIPKERÓZSA (leginkább a visszatérő gyulladásos tüneteket mutató gyermekek esetén), HOMOKTÖVIS, JUHAR (gomba- és vírusölő), KUKORICA (fehérvérsejt-működés javító)

Daganatos megbetegedések kiegészítő kezelésére szóba jöhet: VADKÖRTE, FEHÉR FAGYÖNGY, SZŐLŐ (utóbbi a csontok daganatai esetén segíthet)

A légutak gyulladásai, köhögés esetén: ÉGER, FEKETE RIBIZLI (A GYERTYÁNNAL együtt különösen hatékony), MOGYORÓ (egyéb gyulladások tisztítása mellett arcüreg gyulladás esetében is hatás remélhető) CSIPKERÓZSA (gyermek estén is), DIÓ, KÓDISSZEDER, MAGYAL

Szénanátha esetében segíthet: FEKETE RIBIZLI, GYERTYÁN, MÁLNA, MOGYORÓ, CSIPKERÓZSA (gyermek esetén), KÖKÉNY, MÁLNA, OSTORMÉNFA

Asztma esetében próbálható: ÉGER – FEKETE RIBIZLI, FEKETE RIBIZLI – OSTORMÉNFA – DIÓ, OSTORMÉNFA (gyermekek esetén is)

Lázcsillapító lehet: FŰZ, FEKETE RIBIZLI, SZILVA, MÁLNA

Tisztító, méregtelenítő hatású lehet a szervezetre: ALMA, FEKETE RIBIZLI (gyógyszerek szedése utáni tisztítás esetén is), FŰZ, NYÍR, ÁFONYA, FEKETE NYÁR, SZILVA

A vér koleszterinszintjét csökkentheti: ALMA, NYÍR, HÁRSFA, ÁFONYA, JUHAR, MANDULA, MOGYORÓ

Aranyér, visszér tágulat esetén hatékony lehet: VADGESZTENYE, BERKENYE, DIÓ, FEKETE NYÁR

Fogyasztó hatású lehet: ALMA, NYÍR, HÁRS – KAJSZIBARACK, BÜKK

Gyomorhurut esetén hatékony lehet: ÉGER (a HOMOKTÖVISSEL együtt esetleg fekély esetén is), SZŐLŐ – ÁFONYA, FEKETE RIBIZLI, KÓDISSZEDER, SZIL

Puffadás, bélgázok esetén: DIÓ – ÁFONYA, JUHAR, SZŐLŐ

A belek gyulladásai esetén segíthet: VADGESZTENYE, FEKETE RIBIZLI, SZŐLŐ – ÁFONYA, FEKETE NYÁR, DIÓ

Az emésztőrendszer vérzékenysége, fekélyképződési hajlama esetén segíthet: MOGYORÓ, VADGESZTENYE, FEKETE RIBIZLI, TÖLGY

Hasmenés esetén hatékony lehet: CSIPKERÓZSA, ÁFONYA, DIÓ (antibiotikum után is), SZIL

Az emésztőszervek renyheségét csökkentheti: SZILVA, SZŐLŐ, ALMA, ÁFONYA, ÁFONYA – NYÍR – KÖKÉNY

A máj működését javíthatja: FEKETE RIBIZLI (krónikus gyulladás), MAMUTFENYŐ –DIÓ (epeelválasztást serkentheti), MOGYORÓ – BORÓKA és SZŐLŐ (májzsugor esetén is), DIÓ, MANDULA

Epetisztító: JUHAR, SZŐLŐ

Féreghajtó: BÜKK, HOMOKTÖVIS

Étvágygerjesztő: HOMOKTÖVIS

Cukorbetegség: DIÓ

Alacsony vércukor szint: JUHAR (virágelixírjével együtt), SZŐLŐ

A vese működését javíthatja: ALMA, FEKETE RIBIZLI, FŰZ, NYÍR, ÁFONYA, BODZA, HOMOKTÖVIS, JÚDÁSFA (főleg meszesedés esetén)

Vesekő oldása: BORÓKA (kivéve, ha a vese működése rossz)

Húgyúti gyulladás esetén támogathatja a gyógyulást: FEKETE RIBIZLI, DIÓ, FEKETE NYÁR (gyakori vizelési inger esetén is)

Hőhullámok esetén segíthet: ÁFONYA, VERESGYŰRŰS SOM, MÁLNA – SOM – ÁFONYA

A női ciklus zavarai esetén hatékony lehet: MÁLNA (PUBERTÁS KORBAN és a MENOPAUSA IDEJÉN IS), NYÍR, ÁFONYA

A méh vérzékenysége esetén segíthet: VADGESZTENYE, NYÍR, DIÓ, TÖLGY

Fehér folyás: SZIL – ÁFONYA, KÓDISSZEDER

Ciszták esetében hatás remélhető: FŰZ, SZŐLŐ, HOMOKTÖVIS

Policisztás ovárium (PCO): DIÓ – NYÍR – BORÓKA

Miómák: FŰZ, VADKÖRTE, SZŐLŐ

Fibrómák: VADKÖRTE, KÓDISSZEDER – ÁFONYA – ÉGER, KÓDISSZEDER – ÁFONYA – ÉGER, SZŐLŐ

Masztopátia: MAGYAL, NYÍR

Szemölcsök: VADKÖRTE, DIÓ, SZŐLŐ

Pajzsmirigy-túlműködés tüneteit csökkentheti: GALAGONYA, VERESGYŰRŰ SOM – OSTORMÉNFA

Pajzsmirigy alulműködés esetén: MANDULA

Prosztatanagyobbodás, gyulladás esetén segíthet: ÁFONYA, VADKÖRTE, VADGESZTENYE, MAMUTFENYŐ (a gyakori éjszakai vizeletürítés eseteiben is).

A bőr gyulladásos elváltozásai (ekcéma, furunkulus): CSIPKERÓZSA, FEKETE RIBIZLI, NYÍR (az emlők területén is jól hathat), DIÓ, ALOE (nap okozta égésnél, sugárkezelés után is), OSTORMÉNFA, SZIL

Égési sérülések utókezelésére belsőleg: SZIL, ALOE, FEKETE RIBIZLI

Pikkelysömör esetén segíthet: OSTORMÉNFA, FEKETE RIBIZLI-MAGYAL, SZIL, ROZS

Csalánkiütés: ÉGER, FEKETE RIBIZLI

Narancsbőr: GESZTENYE – KŐRIS – MOGYORÓ, NYÍR

A bőr betegségeinek következtében kialakuló sebek gyógyulását segítheti: ROZS

Hajhullás: DIÓ

Herpesz: CSIPKERÓZSA, FŰZ, KÓDISSZEDER

Afta: KÓDISSZEDER

Fogínygyulladás: FŰZ, KÓDISSZEDER, TÖLGY

Reuma esetén segíthet: SZŐLŐ, ALMA, ÉGER, FŰZ, NYÍR, VADGESZTENYE, MAMUTFENYŐ (izomreumák, az inak merevsége esetében is), KAJSZIBARACK, SZILVA.

Izomgörcsök, izomgyulladás esetén segíthet: ORGONA

Ízületi gyulladás esetében hatékony lehet: FEKETE RIBIZLI, SZŐLŐ

Köszvény esetében próbálható: FŰZ, NYÍR, VADGESZTENYE, HÁRSFA, ÁFONYA, BÜKK, SZIL, SZILVA

Fájdalom csillapítására alkalmas lehet: FŰZ

Általános fáradtságcsökkentő: ÉGER, FEKETE RIBIZLI, VADGESZTENYE, GYERTYÁN, HOMOKTÖVIS

Vashiányos vérszegénység: FEKETE RIBIZLI, CSIPKERÓZSA, VERESGYŰRŰ SOM, BÜKK, MOGYORÓ

Vérzékenység esetén: FEKETE RIBIZLI (a kis erek falainak gyengesége esetén), GERTYÁN ÉS MOGYORÓ a vér lemezek csökkent száma esetén.

A fázékonyságot csökkentheti: FEKETE RIBIZLI, JÚDÁSFA (hideg kéz), ENYVES ÉGER, KAJSZIBARACK, SZILVA

Ásványi anyagok finom pótlása: CSIPKERÓZSA (gyermek esetében is), NYÍR, SZIL

Csontritkulás: TÖLGY (Kalcium pótlás – kismamáknak, várandósoknak is!), CSIPKERÓZSA, NYÍR, ÁFOMYA, ERDEI (KÓDIS) SZEDER, MAMUTFENYŐ

Epilepszia esetén javíthat: MAGYAL, HÁRS

A libidót javíthatja: ALMA, MAMUTFENYŐ – KÖKÉNY – TÖLGY, NYÍR, BÜKK

A nemzőképességet javíthatja: MAMUTFENYŐ – TÖLGY – FÜGE

A többi rügy hatását általában erősíti: MOGYORÓ, SZILVA

LELKI TÜNETEK,  MELYEKBEN A RÜGYELIXÍR SEGÍTHET:

Nyugtalanságot, feszültséget, szorongást oldhat: ALMA, CSIPKERÓZSA (különösen, ha izomfeszülés is tapasztalható, gyermekek esetén is alkalmazható), HÁRSFA (gyermekek esetén is alkalmazható, alvászavar esetében is), FŰZ, GALAGONYA, KÖKÉNY

Dühkitörések tompítása: MAGYAL

Lelki fáradtság, levertség esetén javító hatású lehet: ÉGER, FEKETE RIBIZLI, GALAGONYA, NYÍR, JUHAR (melankólia esetén), KÖKÉNY.

Szorongásos, melankolikus, szomorú hangulat esetén: ERDEI FENYŐ, HÁRS, KAJSZIBARACK, ALMA, KÖKÉNY

Vegetatív idegrendszeri labilitás: MÁLNA

Túlérzékenység lelki síkon: VADKÖRTE, KÖKÉNY, PUSZPÁNG (a nagyvárosi ingerek túltengése esetén is)

Párkapcsolati, szülő-gyermek kapcsolati görcsösség esetén: ORGONA

Félénkség, sírós hajlam: JÚDÁSFA

Testi-lelki görcsösség eseté: SZILVA

Segítheti a gyermek harmonikus fejlődését: CSIPKERÓZSA, MANDULA

Rossz szokásokról való lemondásban segíthet: ALMA (különösen dohányzás esetén), FŰZ (alkohol, drog, pornográfia)

A számítógép elé ragadtaknak: PUSZPÁNG

A többi rügyelixír hatását erősíti: MOGYORÓ

Szemelvények a rügyelixírekkel foglalkozó irodalomból:

Kiemelkedően hasznos olvasmánya lehet minden érdeklődőnek Somlósi Lajos:

Rügyező hagyatékunk. A rügyelixírek életújító ereje. Szerzői kiadás 2012.

Melius Péter: Herbárium. Balassi Kiadó 2002.

A Short Materia Medica of Gemmotherapy Remedies. The School of Gemmotherapy. 2008.

Az internet a gemmoterápia címszó alatt főleg német, angol és francia irodalmi forrásokat mutat.

 

Kertész leszek, fát nevelek,

kelő nappal én is kelek,

nem törődök semmi mással,

csak a beojtott virággal.

Minden beojtott virágom

kedvesem lesz virágáron,

ha csalán lesz, azt se bánom,

igaz lesz majd a virágom.

Tejet iszok és pipázok,

jóhíremre jól vigyázok,

nem ér engem veszedelem,

magamat is elültetem.

Kell ez nagyon, igen nagyon

napkeleten, napnyugaton –

ha már elpusztul a világ,

legyen a sírjára virág.

József Attila